Co vidíte? Jak se v tom odráží váš postoj?

03.03.2023

KOUČOVACÍ OTÁZKA NA BŘEZEN: Co vidíte? A jak se v tom odráží váš postoj? Při vnímání je zajímavé sledovat, na co zaměřujeme svou pozornost, co z tzv. objektivní reality vidíme a jak si ji následně interpretujeme. A jak se výsledek může lišit jednak od ostatních osob, ale také v souvislosti s naším postojem. 

Co vidíte na obrázku? Temné mraky, nebo sluneční paprsky? 

Je tam obojí, jde o to, na co zaměřujeme svou pozornost. A i nad tím nejtemnějším mrakem je slunce schované, jen slunce v tu chvíli nevidíme...


Všimli jste si souvislosti mezi POSTOJEM psychickým a fyzickým? Změnou fyzického postoje - narovnáním zad, napřímením hlavy, hlubokým prodýchnutím se a protažením, ideálně i úsměvem, ovlivňujeme naše myšlení a prožívání. Velmi pomáhá, když na chvilku zvedneme ruce nahoru nebo udělám pár pohybů směrem nahoru. 

Zkuste to... skutečně to zkuste :) ... a po chvilce si všimnete, jaký dopad má tělesný postoj na naši náladu a energii. Zvlášť při dlouhodobé práci na počítači, kdy sedíme shrbeně a často dýcháme jen mělce, můžete rychle vnímat rozdíl. Cítíte více energie, více nadhledu a konstruktivnější přístup. (Pokud si z toho uděláte svůj rituál psychohygieny, tak ho opakováním zakotvíte a účinnost bude výrazně vyšší.)

Zpět na AKTUANITY.