Kniha VORAŘSTVÍ NA HLADNÉ právě vyplouvá ke čtenářům

13.06.2023

Na svou plavbu ke čtenářům se v těchto dnech vydává druhý díl ediční řady "Vorařský rod Husů z Hladné". Publikace "Vorařství na Hladné" popisuje stoletý příběh plaveckého rodu Husů, řemeslo vorařství, plaveckou osadu Hladná a tradici vorařství udržovanou dodnes. Kniha obsahuje i plavecký slovníček. Knihu jsme sepsaly s maminkou, Annou Husovou, na památku všem plavcům a "lidem od vody". 

Knihu si můžete objednat u mně ZDE nebo v internetovém knihkupectví KOSMAS.

Anotace:

Kniha z ediční řady VORAŘSKÝ ROD HUSŮ Z HLADNÉ se věnuje popisu stoleté historie čtyř generací plavecké rodiny Husů. Od roku 1860, kdy Jan Husa koupil na Hladné č.22 chalupu u řeky a stal se plavcem, po rok 1960, kdy napuštěním Orlické přehrady voroplavba na Vltavě skončila. Tím však nekončí tradice vorařství. K tomu přispěl výraznou měrou Václav Husa (1930 – 2021), donedávna nejstarší vorař v Čechách, pravnuk Jana Husy z Hladné. Publikace dále obsahuje informace o plavecké osadě Hladná u Albrechtic nad Vltavou a zahrnuje kapitoly o umění a řemesle vorařském (jak se stavěly vorové prameny a jaký byl život plavců). Součástí publikace je i plavecký slovníček, protože plavci používali mnoho slov specifických pro toto řemeslo. Knihu sepsaly Anna Husová se svou dcerou Anitou Crkalovou na památku všem svým předkům a lidem od vody.

Autorky:

Anna Husová, MUDr. (1938), dcera Vojtěcha Husy a sestra Václava Husy, donedávna nejstaršího voraře v Čechách. Autorka textů o vorařství a životě kolem vody, pečlivá kronikářka rodu Husových. Od roku 1995 pořádala na Hladné setkávání rodáků a lidí od vody s názvem "Anenské pouti", jejichž smyslem bylo "putování" do vzpomínek na starou řeku a propojování lidí od vody. Žije v Praze, ale nejraději pobývá na chatě Anička na Hladné, nedaleko místa, kde se v chalupě u řeky narodila a vyrůstala. Děti Anny Husové – Ing. Václav Husa a PhDr. Anna (Anita) Crkalová – spravují webové stránky o vorařství www.vorarstvi.cz a jsou členy spolku VLTAVAN Davle. Podporují udržení tradice vorařství.

Anna (Anita) Crkalová, PhDr. (1969), rozená Anna Husová, dcera Anny Husové (a také vnučka Anny Husové), neteř Václava Husy, posledního voraře v Čechách. Se svým bratrem Václavem Husou tvoří webové stránky VORAŘSTVÍ NEJEN NA HLADNÉ www.vorarstvi.cz, je členkou Vltavanu Davle. Na Hladné v dětství trávila prázdniny a víkendy, stále se tam ráda vrací. Její láskou jsou řeky, moře, lodě. K tomu ji přivedly rodové kořeny a vyprávění dědy, strejdy a maminky o řece Vltavě a životě kolem ní. Jejím záměrem je podpořit uchování tradice vorařství, systematicky zdokumentovat tuto oblast a předávat nejen informace, ale především hodnoty a pocity, které spojovaly a spojují "lidi od vody".


Zpět na AKTUANITY.