Na jakém slunečním paprsku se svezete?

01.09.2022

KOUČOVACÍ OTÁZKA NA ZÁŘÍ: Co pro vás představuje SLUNCE (vašeho života)? A na jakém slunečním paprsku se svezete?  Další díl z cyklu SÍLA A KOUZLO METAFOR na téma SLUNCE je tady! Metafora slunce je velmi bohatá. Slunce je často symbolem radosti, živosti, energie, odvahy nebo hravosti. Zároveň nabízí i další skrytější významy. A protože slunce může příjemně hřát, ale taky spálit, berte to jako nabídku témat, jako mnohé sluneční paprsky a nechte se vést třeba jen jediným, který vás zahřeje.

Pracovní listy k videu SLUNCE:

Metafora slunce může přinášet např. téma stability. Slunce totiž každý den vychází a zapadá, můžeme se na to spolehnout. Je to jedna z mála jistot, které máme. Jde o vnímání stability v pohybu, ve změnách, které nám příroda připomíná svou proměnlivostí. Každý den se příroda mění, střídá se světlo a stín, proměňují se roční období.

Když se touto optikou podíváte na svůj život, co jsou vaše záchytné body?
O jaké jistoty se v tom všem pohybu, kterým život je, můžete opřít?

Symbolem léta je slunce a když v tom příběhu půjdeme ještě dál, tak symbolem slunce je slunečnice. A v květech slunečnice jsou ukryté přírodní mandaly i zajímavé matematické propojitosti - např. Fibonacciho řada čísel. Slunečnice je výrazným symbolem stability, energie, pevnosti. Takže když si představíte sami sebe jako takovou slunečnici, která stojí zpříma a pevně.

Pro koho jste vy tím stabilním prvkem v životě?
Komu dáváte jistotu? Kdo se o vás může opřít?

Slunce svítí vždycky, jen ho někdy nevidíme za mraky. Ale nad nimi je pořád. A toto uvědomění může být velkou podporou. I když nám někdy slunce nesvítí, každý i ten největší mrak má ten stříbrný okraj. Jsou to další témata, která slunce přináší - například téma naděje, optimistických vyhlídek, vyčkání.

Když metaforu přeneseme do našich vztahů - kdo je nebo byl sluncem vašeho života?

Jaké vlastnosti a charakteristiky byste mu připsali?
Co se vám k němu pojí za zážitky nebo situace?

A pak to obraťte sami na sebe.

Když vcházíte do místnosti, jakou s sebou berete energii?
Jakou přinášíte energii do komunikace a tedy do vašich vztahů?
Jste i vy pro někoho sluncem?

A závěrem zpět k radosti, protože ta je projevem naší životní energie. Tu můžeme ze sebe zářit.

Co právě vám tu radost v životě přináší?
Co vám dělá radost?