SÍLA PŘEDSTAVIVOSTI jako třetí z 9 sil DEVĚTSILU

22.09.2023

Po SÍLE VŠÍMAVOSTI navazujeme výzvou posilující třetí sílu DEVĚTSILU, kterou je SÍLA PŘEDSTAVIVOSTI. Věděli jste, že světoznámý fotbalista Pelé trávil přibližně půl hodiny vizualizací a mentálním tréninkem před každým zápasem? Představoval si průběh utkání a spojoval tuto představu s prožitkem radosti, nadšení a triumfu.

Výzkumy v oblasti neuroplasticity mozku prokazují, že cokoliv si dokážeme představit, zanechává v mozku fyzickou stopu, jak potvrzují výzkumy Dr. Doidge. Je prokázáno, že představivost vede k aktivování mnoha stejných částí mozku, které by byly zapojeny, pokud bychom představovanou činnost skutečně dělali. Forma mentálního tréninku, při níž si vědomě představujeme průběh nebo výsledek určité činnosti tak, jako bychom ji skutečně zažívali, se nazývá představivost nebo také vizualizace. Systematicky ji využívají profesionální sportovci, umělci a mnoho dalších profesí. Vizualizace není pouhým sněním. Vědomě při ní zapojujeme smysly a emoce, které nám vizualizovaný prožitek přináší.

V následujících sedmi dnech propojte předchozí dvě síly, tj. SÍLU TĚLA (dech) a SÍLU VŠÍMAVOSTI (5 smyslů) se SILOU PŘEDSTAVIVOSTI. Představujte si ideální průběh toho, co vás ten den čeká. Ideálně navažte na soustředěné dýchání a všímavé vnímání všemi smysly. V představě ideálního průběhu toho, co vás čeká, zapojte všechny smysly. Představte si i radost, stejně jako fotbalista Pelé, kterou vám hladký průběh dne přináší.

Držíme vám palce a podporujeme vás, abyste se do výzvy pustili a zapojili i své přátele.

Dnes se s Hankou Vykoupilovou loučíme s pozdravem "Všechno začíná představou."

Originální program dlouhodobé psychické odolnosti DEVĚTSIL - Hana Vykoupilová, Anita Crkalová. Více informací najdete ZDE

Zpět na AKTUANITY.