SÍLA RITUÁLŮ jako 8. z 9 sil DEVĚTSILU

27.10.2023

Po SÍLE ROVNOVÁHY navazujeme výzvou posilující osmou sílu DEVĚTSILU, a tou je SÍLA RITUÁLŮ. Máte nějaké rituály? Které to jsou? A máte nějaké rituály všedního dne? Rituál chápeme jako vědomě prováděnou opakující se činnost. Rozlišujeme mezi rituálem a návykem. Jedna a tatáž činnost může být pro někoho návykem, pro jiného rituálem. Například pokud ráno vstanete, uvaříte si kafe, vezmete si ho k pracovnímu stolu a v průběhu dopoledne ho nevědomě pijete, jedná se o návyk vařit si ráno kávu. Pokud ale zaměříte svou pozornost na vůni a chuť kávy, hrnek, ze kterého pijete, a čas, strávený pitím kávy, jedná se o rituál.

Studie dokazují (například Franscesca Gino), že zavedení rituálů snižuje tendence k úzkostem a především pomáhá zvládat nejistotu. Rituály nám svou předvídatelností pomáhají orientovat se v chaosu a nejistotě, jakkoliv je velká. Pomáhají nám vytvořit si "nárazník" proti nejistotě, nepředvídatelnosti a z nich plynoucí možné úzkosti.

Rituály jsou vlastně kotvami, které nám umožňují sejít se v průběhu dne sami se sebou. Kdy jste se naposled vy sešli sami se sebou?

V následujících sedmi dnech podporujte SÍLU RITUÁLŮ. Sejděte se sami se sebou a vytvořte si večerní rituál. Předspánkový rituál je ryze individuální záležitost, může to být soustředěný nádech a výdech, uvědomění třech věcí, ze kterých máte ten den radost, dobrý čaj apod. To, v jakém stavu usínáme, výrazně ovlivňuje to, jak se ráno probouzíme a jaký den nás čeká.

Držíme vám palce a podporujeme vás, abyste se do výzvy pustili a zapojili i své přátele. Ještě příští pátek bude pro vás přichystáno pokračování výzvy DEVĚTSILU - prozkoumávání poslední z 9 sil, ze kterých sestává dlouhodobá psychická odolnost. 

Dnes se s Hankou Vykoupilovou s vámi  loučíme s pozdravem "Pozvěte se na rande!"

O programu dlouhodobé psychické odolnosti DEVĚTSIL se dozvíte více ZDE

Zpět na AKTUANITY.