SÍLA VŠÍMAVOSTI jako druhá síla DEVĚTSILU

15.09.2023

Po SÍLE TĚLA navazujeme výzvou posilující druhou sílu DEVĚTSILU, kterou je SÍLA VŠÍMAVOSTI. Všimli jste si, jak často pobýváte v myšlenkách v budoucnosti nebo v minulosti namísto vnímání přítomné chvíle, TADY A TEĎ?

Víte, jakou chuť má například zubní pasta, kterou jste si ráno čistili zuby? Stalo se vám někdy, že jste snědli balíček chipsů a ani jste si to neuvědomili?

Výzkumy dokazují přímou souvislost mezi touláním mysli a rychlostí stárnutí buněk (z výzkumů J. Kabat-Zinna, průkopníka konceptu mindfulness do klinické medicíny).

A tak proto, abychom byli v každém okamžiku fyzicky i mentálně přítomní, je užitečné trénovat všímavou pozornost, která nám pomůže předcházet chronickému škodlivému stresu. Jednou z možností, jak trénovat SÍLU VŠÍMAVOSTI, je vědomé zaměření na informace, které nám přináší našich 5 smyslů. Uvědomte si, co PRÁVĚ TEĎ VIDÍTE, SLYŠÍTE, VNÍMÁTE ČICHEM, HMATEM a CHUTÍ.

Zveme vás k praktickému tréninku SÍLY VŠÍMAVOSTI pro následujících 7 dnů: spojte trénink SÍLY TĚLA se SILOU VŠÍMAVOSTI a na závěr dechové praxe si zvědomte, co vám sděluje vašich pět smyslů.

Záměrně vás podporujeme v tréninku navazování jednotlivých sil, protože z praxe víme, jak velký účinek má vzájemné propojování návyků.

Dlouhodobý trénink všímavosti zvyšuje schopnost koncentrace, snižuje chybovost a přináší vyšší produktivitu v kratším časovém úseku. Zároveň nám umožňuje přístup k uloženým informacím, které jinak zůstávají zamlženy nesoustředěnou pozorností.

Držíme vám palce a podporujeme vás, abyste se do výzvy pustili a zapojili i své přátele. Každý pátek po dobu dalších 7 týdnů bude pro vás přichystáno pokračování výzvy DEVĚTSILU - prozkoumávání dalších z 9 sil, ze kterých sestává dlouhodobá psychická odolnost.

Dnes se loučíme s pozdravem: Všímej si, čeho si všímáš.

Originální program dlouhodobé psychické odolnosti DEVĚTSIL - Hana Vykoupilová, Anita Crkalová. Více informací najdete ZDE.


Zpět na AKTUANITY.